40 yıl sonra Pencap hükümeti, Patiala’daki en önemli araziyi talep etmek için mahkemeye gidiyor

Amazon

New member
40 yıl sonra Pencap hükümeti, 8.200 metrekare değerindeki 8.200 metrekarelik birinci sınıf ticari araziyi talep etmek için inisiyatif aldı. €Patiala’daki Bhupindra Yolu üzerinde 200 crore.

Patiala’daki bir mahkemenin statükoya karar vermesinin ardından, ihtilaflı mülkün sınır duvarına satış veya satın almanın durduğunu belirten bir duyuru asıldı. (HT fotoğrafı)

Ayrıca okuyun: Pencap: Golden Temple yakınlarındaki Heritage Caddesi’nde iki gün içinde ikinci patlama, 1 kişi yaralandı

Hareket, Komiser Yardımcısı Sakshi Sawhney’nin ana mülkün hükümet kayıtlarında var olduğunu ancak belirli kişiler tarafından talep edildiğini bulmasının ardından geldi. “8 bin 200 metrekare devlet malına el konulduğunu duydum. Daha yüksek makamlarla konuştum ve hükümetin herhangi bir yanıtı olmaksızın tek taraflı olarak alınan 1980 tarihli bir kararnameye itiraz etme izni aldım. Yerel bir mahkeme şimdi statükoyu ilan etti” dedi.

Hazine Komiseri Gelir’in ana mülkü korumak için bir dava açmayı kabul ettiğini söyledi. “Daha önce kimsenin mülk için savaşmaması garip” dedi.

“Hazine Bakanlığı raporu, bu birincil arazinin Pencap Hükümeti’ne ait olduğunu ve tek taraflı bir kararname alarak bireyler tarafından haksız yere talep edildiğini belirtiyor. Buna herhangi bir yüksek mahkeme tarafından itiraz edilmedi. Konu ortaya çıktığında, eyalet hükümetinin hakkını korumak için adımlar attım” dedi.

Mahkemede idare, ihtilaflı mülkün Pencap Eyaletine ait olduğunu savundu ve davalı, 29 Şubat 1980 tarihli yanlış bir hüküm ve kararnameye dayanarak 2266 numaralı mutasyona hukuka aykırı bir şekilde yaptırım uyguladı. 2021 yılında özel şahıslar sevdiklerinin yararına amellerde bulundular. Mülkiyet devlete ait olduğu ve bu nedenle statükonun verilmesi gerektiği için belgelerin hatalı hazırlandığı tespit edildi.

Yakın zamanda davayı dinleyen sivil yargıç Gurkiran Singh şunları söyledi: “Çok sayıda dava ve mülkiyet durumundan kaçınmak için, mülkiyetin ve mülkün doğasının bugün olduğu gibi korunması gerekiyor. Bu nedenle taraflara, mülkiyet, zilyetlik ve malın niteliğine ilişkin statükonun bir sonraki duruşma tarihine kadar bugünkü haliyle devam etmesi talimatı verilmiştir.”

Mahkeme, cevabın sunulması için 11 Mayıs’ı belirledi.

Geçen ay özel şahıslar Patiala’da bir basın toplantısı düzenleyerek araziyi satın aldıklarını ancak hükümetin “arazi mafyasının emriyle sorun yarattığını” iddia ettiler.

• YAZAR HAKKINDA

Özel bir muhabir olan Vishal Rambani, Patiala’daki büro şefidir. Politika, suç, enerji sektörü, çevre ve sosyo-ekonomik konuları, kredisine uygun birkaç araştırma öyküsü ile ele alıyor.
    …ayrıntılı olarak görün