Chandigarh: CITCO’nun amiral gemisi otellerinin yangın sertifikası yok

Amazon

New member
Belediyenin yangın güvenliği standartlarının ihlali konusunda ipi sıktığı bir zamanda, Chandigarh Sanayi ve Turizm Geliştirme Kurumu’nun (CITCO) üç amiral gemisi oteli – Sektör 10’da Hotel Mountview, Sektör 17’de Shivalikview ve Sektör 24’te Parkview – ve Sukhna Gölü’ndeki Chef Lakeview restoranı, yangın güvenliği sertifikası olmadan işletilmektedir.

UT’nin Özel Tüketim ve Vergi Departmanı, yalnızca Yangın Güvenliği Sertifikalarını aldıktan sonra nakit ruhsat verebilir. (HT dosya fotoğrafı)

Yönetmelikler uyarınca, UT’nin Tüketim ve Vergi Departmanı, itiraz etmeme sertifikası (NOC) olarak da bilinen yangın güvenliği sertifikaları sağladıktan sonra herhangi bir otel veya restorana bar ruhsatı verebilir.

Bu CITCO kuruluşlarının tümü, NOC için başvurduklarını Özel Tüketim Dairesi’ne bir taahhütte bulunduktan sonra geçen yıl yeniden baro lisanslarını alabildiler.

CITCO İcra Mühendisi Jitender Singh şunları söyledi: “NOC için zaten başvurduk ve durumu işleniyor. İtfaiye yetkilileri, izin almak için bazı yangınla mücadele ekipmanı satın almamız için bizi yönlendirdi ve biz de bunları ihale yoluyla satın alma sürecindeyiz.”

Bu arada Baş İtfaiye Sorumlusu Gurinder Singh Sodhi, “Durumun farkında değilim. Konuyu araştıracağım ve buna göre ilgili yetkililerden bir rapor alacağım.”

Chandigarh Şehri Komiseri Anindita Mitra şunları söyledi: “Şehirdeki tüm özel ve hükümet binalarının Nisan ayında başlayacak bir yangın denetimi emri verdim. Raporun ardından temerrüde düşenlere karşı tedbir alınacak.”

Adının açıklanmasını istemeyen bir özel otel işletmecisi, “Tüketim Dairesi’nin, bizim gibi özel otel işletmecilerine bile hizmet vermezken, CITCO otellerine sadece onların talebi üzerine bar ruhsatı vermesi garip” dedi.

MC 2,5 bin ticari binayı inceliyor

Chandigarh’daki en az 2,5 ticari bina, 27 Şubat’ta Sektör 26 teşhir salonunun bodrumunda çıkan büyük bir yangının ardından Şehir Komiseri tarafından talimat verilen bir yangın güvenliği değerlendirmesine tabidir.

Yetkililer, tüm sürecin altı ay içinde tamamlanmasının beklendiğini ve tüm binaların Ulusal Yapı Kanunu’na göre denetleneceğini söyledi.

Oteller, özel hastaneler, teşhir salonları, ofis binaları, okullar ve iş merkezleri dahil olmak üzere birçok kentsel pazar ve bina, temel yangın güvenliği standartlarını karşılamamaktadır. Sektör 22’deki Shastri Pazarı ve Sektör 19’daki Palika Pazarı’ndakiler gibi kiosklar da uygun yangından korunma ekipmanından yoksundur. Dar sokaklara sahip bu sıkışık pazarlar, her gün yüzlerce ziyaretçiyi çeker, ancak yangın durumunda itfaiye araçlarına yer yoktur.

• YAZAR HAKKINDA

Hillary Victor, Chandigarh’da Baş Muhabirdir. Chandigarh yönetimini, belediye organını ve tüm siyasi partileri kapsar.
    …ayrıntılı olarak görün