Haryana: Rasyonelleştirme kurumu, devlet dairelerinin 6 ay içinde yeniden yapılandırılmasını önerecek

Amazon

New member
Salı günü Haryana hükümeti, eski IAS yetkilisi Rajan Gupta başkanlığındaki rasyonalizasyon komisyonunun kapsamını belirledi.

Salı günü Haryana hükümeti, eski IAS yetkilisi Rajan Gupta başkanlığındaki rasyonalizasyon komisyonunun kapsamını belirledi. (Getty Images/iStockphoto/Temsili Resim)

Komisyon, çeşitli devlet dairelerinin, yönetim kurullarının ve şirketlerin personel seviyelerini rasyonalize etmek amacıyla yeniden yapılandırılması için tavsiyelerde bulunmak üzere oluşturulmuştur. Fikir, kamu hizmetlerinin sunumunu daha verimli ve şeffaf hale getirmektir. Komisyon nihai raporunu altı ay içinde sunar ve bu rapor, hükümetin takdirine bağlı olarak üç ay daha uzatılabilir.

Bu yönde bir açıklama Baş Sekreter Sanjeev Kaushal tarafından yayınlandı. Bildiriye göre, Komisyon özerk ve kendi kendini düzenleyen bir organ olarak görev yapacak ve Komisyon Başkanının rütbesi ve statüsü Baş Sekreterinkine tekabül edecek. Komisyon üyesi olarak, komisyonun rasyonalizasyon sürecini başlattığı dairenin idari sekreteri görevlendirilir. İlgili departmanın rasyonalizasyonuna ilişkin Komisyon müzakerelerine yoğun bir şekilde katılacaktır.

Bildiride, komisyonun ayrıca her departmanın, yönetim kurulunun ve şirketin, dolu ve boş olan yaptırım uygulanan pozisyonlarını inceleyeceği ve bunların rasyonelleştirilmesi için önerilerde bulunacağı belirtildi. Ayrıca çeşitli departmanların, organların ve şirketlerin merkez ve saha düzeylerindeki organizasyon yapısını inceleyecek ve daha duyarlı ve verimli hale getirmek için önerilerde bulunacaktır.

Hükümet, komisyondan, verimliliklerini artırmak ve her düzeydeki memurları ve yetkilileri daha hesap verebilir kılmak için modern bir yönetim sistemini uygulamaya koyma tavsiyesinde bulunmasını istedi. Bildiride, komisyonun ayrıca çeşitli dairelerin görev ve işlevlerine ilişkin bir tüzük hazırlayacağı ve bu görev ve işlevleri verimli bir şekilde yerine getirmek için uygun bir yönetim yapısı önereceği belirtildi.