Haryana’da yüksek verimli hibrit pirinç tohumu fiyatları artıyor

Amazon

New member
: Haryana’da 15 Mayıs’ta pirinç tarlasında ekim resmi olarak başladığından beri, çiftçiler yüksek verimli hibrit tohum almak için daha yüksek fiyatlar ödüyor.

15 Mayıs’ta Haryana’da çeltik ekimi resmi olarak başladığından beri, çiftçiler yüksek verimli hibrit tohumlar satın almak için daha yüksek fiyatlar ödüyor. (HT fotoğrafı)

Toprak raporları, özel şirketlerin düzenleyici gözetim eksikliği nedeniyle hibrit tohumları yüksek fiyatlarla sattığını gösteriyor.

Bazı yüksek verimli, erken olgunlaşan hibrit tohumların fiyatları bile bunun üzerine çıktı. ₹400 ila ₹Kilosu 500 ve hibrit tohumların ortalama fiyatı 500 TL’den başlıyor. ₹Kilo başına 200

Tüccarlara göre, bu yıl yetiştiriciler, aşağıda listelenen daha düşük fiyatlarla mevcut olan PR 114, PR 113 ve PR 126 gibi geleneksel Parmal çeşitlerine ilgi göstermiyor. ₹Kilosu 100 ama VNR 2111, 777, PR 126, PR 114, MP 3030, Sava 7501 ve Sava 134 gibi hibrit tohumları almak için yüksek fiyatlar ödüyorlar.

“Ben ödedim ₹Yedi dönümüm için hibrit 2111 tohum satın almak için 11.200. Geçen yıl aynı tohumları aldım ₹Kg 250 ama şimdi fiyatlar yükseldi ₹Kurukshetra ilçesi Ladwa’da özel bir tüccardan tohum satın alan çiftçi Krishan Lal, “400” dedi.

Yetiştiriciler bile Sava 7501 ve Pusa 1847 (Basmati) gibi bazı tohumların tükendiğini ve hiçbir fiyata bulunmadığını söylediler. “Yalnızca sınırlı sayıda Sava 7501 stoğumuz vardı ve çoktan tükenmişti. ₹Kg başına 525. Şimdi çiftçiler bunun için daha yüksek fiyatlar ödemeye razı, ancak bu tohum mevcut değil” dedi.

Hibrit tohuma geçme gerekçesi olarak ise çiftçiler, geçen yıl PR 113, PR 114 ve NDR 359 başta olmak üzere geleneksel çeşitlerde Southern Rice Black-Streaked Dwarf Virus (SRBSDV) veya bodurluk hastalığından kaynaklanan kayıplar gördüklerini söylediler. , Bu yıl çiftçiler cüce virüsünden etkilenmeyen çeşitlere odaklanıyorlar.

“Geçen yıl PR 114 kapsamında altı hektarım vardı ve yaklaşık 2,5 hektar kaybettim. ₹Bodur hastalıklar nedeniyle dönüm başına 20.000. O yüzden bu yıl MP 3030’dan hibrit tohum aldım. ₹Bu tür kayıpları önlemek için kg başına 300, ”dedi başka bir çiftçi, Ishwar Singh.

Haryana Tarım ve Çiftçi Refahı Bakanlığı yöneticisi Narhari Bangar, Tarım Bakanlığı’nın kaliteye göre fiyatlandıran özel şirketler tarafından belirlenen tohum fiyatları konusunda herhangi bir düzenlemesi veya denetimi olmadığını söyledi.

Ancak tohumların kalitesini standartlara göre takip ediyoruz” dedi.

• YAZAR HAKKINDA

Neeraj Mohan, Haryana’daki Karnal, Kaithal, Kurukshetra, Panipat ve Yamunanagar bölgelerini kapsayan bir muhabirdir.
    …ayrıntılı olarak görün