Hayatın Baharatı | Butter Chicken & Naan aşkına, yemeye devam edin

Amazon

New member
Çoğu gerçek Punjabi evinde olduğu gibi, konuşmalarımızın çoğu yemek etrafında dönüyor. Hiçbir tatil, hiçbir gezi ve hiçbir festival, lezzete hak ettiği önemi vermedikçe geçmiyor. Benim için gastronomik mantonun tepesinde, sadık ruh eşi sarımsaklı tereyağlı naan ile birlikte tek tereyağlı tavuk var. Bu aşk hikayesinin kökleri çocukluğuma kadar uzanıyor.

Ne zaman büyük bir şey olsa, bir yıl dönümü, doğum günü ya da tatilden sonra yatılı okula götürülmemizden önceki son gün, yemek masamıza her zaman naanlı tereyağlı tavuk ısmarlanırdı. (Temsili Fotoğraf)

Evimizin yemekleri her zaman lezzetli ve çoğunlukla basitti, partiler için bile, babamın hizmet verdiği çeşitli istasyonlardaki bayanlar kulüpleri sayesinde bir Fauji kadını olan ve tarif hazinesi olan annem tarafından hazırlanırdı. . Ama ne zaman önemli bir şey olsa, bir yıl dönümü, bir doğum günü ya da tatilden sonra yatılı okula gönderilmeden önceki son gün, yemek masamıza her zaman ısmarlanırdı – naanlı tereyağlı tavuk.

Baba tarafından büyükanne ve büyükbabamı ziyaret ettiğimizde, kutulu akşam yemeğimiz için gittiğimiz tek yer burasıydı, öyle ki siparişimizi alan beyefendi, talebimizi çok geçmeden tahmin edebildi. Süslü bir yer değildi ama hazırlık mükemmeldi ve o zamanlar babamın cebine sığıyordu.

Target çocuk dergisinde ilk makalem yayınlandığında 14 yaşındaydım. Adımı baskıda görmenin sevinci, aşırı hevesli ailemden aldığım teşvikle arttı ve tabii ki akşam, kendimi kalın kaju sosu ve sebze olmayan lezzetlerle katmanlanmış etli, yumuşak lokmaların kehribar tonlarına daldırarak kutlandı ( tereyağlı tavuk okuyun). Benim dünyamda, bu lezzete rakip olabilecek tek şey bir tabak baharatlı channa bhatura.

25 yıl kadar önce yeni evliler olarak, bir keresinde Avrupa’dan ülkeye gelen bir arkadaşımızı ağırlamıştık. Söz konusu beyefendinin benimki gibi damak tadı vardı ve onu götürdüğümüz bu şık mekanda sipariş vermek için elinden geleni yaptığı için Hint yemeklerini kaçırdığı belliydi. Yemeğin sonunda konuk, aylık bütçemizin izin verdiğinden çok daha fazlasını tüketmişti ve kesinlikle nakit olarak taşıdığımızdan da fazlasını tüketmişti (o günler, kredi kartları yaygınlaşmadan önceydi). Küçümsememize ve artık çok hafif olan cüzdanlarımızın yüküne rağmen, yemek, doyurucu bir dilim çikolatalı kek ve onu yıkamak için bir fincan aromalı kahve ile sona erdi. Akşamın son 20 dakikasında, kocası azalan kaynaklarımızı yenilemek için en yakın ATM’ye giderken, ben konuğumuzla oturup sohbet ettim.

Bir akşam kocam ve ben kasabamızda yaşayan İngiliz bir ailenin evine davet edildik, davet ‘İçkiler ve Isırıklar’ idi. Erken geldik, iyi stoklanmış bara yöneldik, ev sahibimiz bizi atıştırmalık masasına yönlendirirken kendimize bazı sıvı lezzetler için yardım ettik. Kocanın atladığı, iştahını akşam yemeğine saklayan ilginç bir meyve, peynir tahtası, kuruyemiş ve pizza karışımıydı. Ancak sonraki birkaç saat içinde kalan konuklar vedalaşmaya ve ayrılmaya başladılar, biz de tabii ki örneğimizi izleyerek, artık guruldayan midelerimizi bastırarak ve ‘T’ davetini ‘içecekler’ seçeneğiyle kabul eden zarif ev sahiplerimize bolca teşekkür ettik. ve ısırıklar (Punjabi hislerimizin anlayamadığı).

Eve dönerken, arabada somurtkan bir sessizlik vardı, ancak bir sokak satıcısının bol miktarda tereyağlı çeşitli parathalar sattığını gördüğümüzde bozuldu ve bunu coşkulu bir hızla yuttuk. [email protected]

Yazar, Hoshiarpur’da bir tarım turizmi projesi yürütmektedir.