Hayatın Baharatı | Silinmez bir iz bırakan bir çiçeğe övgü

Amazon

New member
Birkaç yıl önce bir Brahma Kamalam bitkisinin naklini yaptırdık ve saksıya diktik. Gecenin Kraliçesi olarak da adlandırılan, sadece geceleri çiçek açan ve gün doğumundan önce kuruyan bir nilüfer türüdür. Yıllar geçtikçe bitki balkonda iyi büyüdü. Bu çiçekli bitkinin özelliği, yılda tam olarak bir kez gece geç saatlerde çiçek açması ve gün ağarırken kurumuş olmasıdır. Parıldayan bir ateş böceği gibi parlıyor ve daha fazlası değil.

Gecenin Kraliçesi olarak da bilinen Brahma Kamalam, yalnızca geceleri çiçek açan ve şafaktan önce solan bir nilüfer çeşididir. Süt beyazı, eşmerkezli daireler halinde düzenlenmiş taçyaprakları ve taç benzeri bir merkezi iplikçik ile tek bir çiçek bile gecenin karanlığında koyu yeşil, dikenli yaprakları arasında göze çarpar. (Temsili Fotoğraf)

Çiçek açarken güzelliği eşsizdir. Süt beyazı, eşmerkezli daireler halinde düzenlenmiş taçyaprakları ve taç benzeri bir merkezi iplikçik ile tek bir çiçek bile gecenin karanlığında koyu yeşil, dikenli yaprakları arasında göze çarpıyor. Hava, hoş ama asla bunaltıcı olmayan ince bir kokuyla doludur. Bu yıl, tek bir gecede altı çiçek açacak kadar şanslıydık.

Çiçeğin sandığınızdan daha çok sunacakları var. Silinmez bir iz bıraktı ve bize değerli hayat dersleri verdi.

Çiçeğin beklentisi yoktur. Bir onay bakışı umurunda değil. O bir gece mecbur olduğu için çiçek açar. Yapraklar sessizce açılıyor. İronik bir şekilde, çiçekle bir fotoğraf çektiriyoruz ve bunu dünyanın görmesi için sosyal medyada yayınlıyoruz. Teşhirciliğin bir yaşam biçimi haline geldiği bir dönemde çiçek, ağırbaşlı sessizliğini koruyor. Ozanın dediği gibi, “Kendine karşı dürüst ol” ve çiçek bu sözü yaşıyor.

Bir atasözünde olduğu gibi: “Gece doğan, gece yok olur”. Sahip olduğu birkaç saat içinde çiçek tüm görkemiyle üzerimizde bir büyü yaptı. Vuruşların ne kadar uzun olduğu önemli değil, bir kamera hücresi vuruşu yeterince iyidir, ancak onu olabilecek en iyi şekilde yapın. Dün iptal edilmiş bir çek, yarın bir senet ama nakit bugün hazır. Bugünü sahip olduğumuz tek günmüş gibi değerlendirmeye karar veriyoruz.

Çiçek bize kendimizin en iyi versiyonu olmayı öğretir. Çiçek basitçe “vardır” ve yalnızca varlığıyla herkesi mutlu eder. Bu nedenle, güçlü ve geniş kapsamlı bir şey “yapmamız” önemli değil. Sadece “olmak” ve elimizden gelenin en iyisi olmak yeterlidir. Şairin dediği gibi “Güneş olamıyorsan yıldız ol. Büyüklükle kazanıp kaybetmezsin, kendinin en iyisi ol.”

Bazen balkona çıkarız ve çığır açıcı olayı kaçırdığımızı, çiçeğin önceki gece açmış olduğunu ve bizim fark etmediğimizi fark ederiz. Pişmanlık ve pişmanlıkla dudaklarımızı büzüyoruz. Nasıl bu kadar duygusuz, günlük işlere kapılmış, tek bir anımız bile kalmamıştı? Solduğunda bile çiçek gülümser. Amacını ortaya koymuş, kendini inkârı o kadar eksiksiz ki ağlamadan, onurlandırılmadan ve söylenmeden yaşamayı ve ölmeyi istiyor.

Şair Kabir’in dediği gibi: “Jab hum paya huey jag hanse hum roye (Ben doğduğumda ben ağlarken dünya güldü), Aisi karni kar chalo, hum hanse jag roye (Öyle bir hayatım olsun ki, öldüğümde sahneden ayrılayım) , dünya ağlarken ben gülüyorum).

Hayatın en büyük dersleri bazen basit bir çiçek tarafından öğretilir.

[email protected]

Yazar, Bangalore merkezli bir serbest çalışandır.