İngiliz Mirası Yardım Programı: Sophia Duleep Singh’in İngiliz evi mavi bir plaket aldı

Amazon

New member
Londra Sih İmparatorluğu’nun son hükümdarı Maharaja Duleep Singh’in kızı ve Kraliçe Victoria’nın vaftiz kızı Prenses Sophia Duleep Singh, Cuma günü Londra’da mavi plaketle onurlandırıldı.

Prenses Sophia’nın biyografisinin yazarı Anita Anand (ortada) ve İngiliz Sih tarihçisi Peter Bance (solda), Londra’da Prenses Sophia Duleep Singh’in anma plaketinin açılışında. (PTI)

English Heritage’ın Blue Plaque programı, tarihi figürlerle ilişkilendirilen belirli binaların önemini kabul ediyor. İngiliz Kızılderili Prensesinin anısına, şimdi Londra’nın güneybatısındaki Hampton Court Sarayı’nda Kraliçe Victoria tarafından Sophia ve kız kardeşlerine bir lütuf ve iyilik yeri olarak verilen Faraday Evi’ni süslüyor.

Sophia: Princess, Suffragette, Revolutionary adlı biyografinin yazarı Anita Anand, “Siyasi bir gazeteci olarak, süfrajetlerin tarihini bildiğimi sanıyordum ve sonra bu olağanüstü kadını buldum ve beni şaşırttı,” dedi.

“Sih İmparatorluğunun son prensesi, Kraliçe Victoria’nın vaftiz kızı, sosyetik ve moda ikonu olarak onun için rahat ve şöhretli bir hayat mümkündü, ama o daha zor bir yol seçti. Uluslararası ününü ve nüfuzunu kullanarak kadınların oy hakkı için mücadele etmek için kendini fiziksel tehlikeye attı. Kampanyayı amansız bir vahşet, sadakat ve özveriyle yürüttü” dedi.

Adını başka bir eski sakin olan ünlü İngiliz fizikçi Michael Faraday’dan (1791-1867) alan Faraday Evi, kırk yılı aşkın bir süredir Prenses Sophia’nın birincil ikametgahıydı.

Cömert zevklerine göre döşenmiş olan ev – ya da zarif unvanını vermek için “Apartman 41” – kadınların oy hakkı için oy hakkı için bir oy hakkı kampanyası olarak uzun yıllar boyunca Prenses Sophia için bir üs görevi gördü.

Plaketi savunan İngiliz Sih tarihçisi, sanat koleksiyoncusu ve Sovereign, Squire and Rebel: Maharajah Duleep Singh & the Heirs of the Lost Kingdom kitabının yazarı Peter Bance şunları söyledi: “Prensesin hikayesine ben küçükken rastladım. kimse onu duymamışken babası Duleep Singh’i araştırıyordu. Hikayesi tarihten silinmiş gibiydi. Ama bir zamanlar unutulmuş bir prenses, şimdi bir ikon haline geldi.” Sophia Duleep Singh, kraliyet unvanından ve kamusal rolünden sonuna kadar yararlanarak, 20. yüzyılın başlarında İngiliz sarayının ve kadınların oy hakkı hareketinin çok farklı dünyalarını benzersiz bir şekilde kapsadı.

“Vaftiz annem Prenses Sophia’nın bana süfrajetlerden bahsettiğini ve Hampton Court bahçelerinde birlikte yürürken kadınların oy kullanmasına her zaman izin verilmediğini hatırlıyorum. Prenses Sophia’nın vaftiz kızı Drovna Oxley, “Ve sonra, çocukken, ona her zaman oy kullanma hakkımı kullanacağıma dair ciddi bir şekilde yemin ettim ve her zaman kullandım” dedi.

Ağustos 1948’de 71 yaşında ölen prenses, hangi siyasi protestolara katılacağını ve hangilerini göz ardı edemeyeceklerini akıllıca seçtiğinde yetkililere onu cezalandırmaları için meydan okudu. Faraday House’daki ikametgahı, Hampton Court Sarayı’nın dışında The Suffragette gazetesini sattığı ve mahkeme ve hükümet çevrelerinde tartışılan malikaneden tahliyesine yol açtığı geniş çapta beğenilen bir fotoğrafın kanıtladığı gibi, tartışmasız olmamıştır.

Bu fikir, Kraliyet’i zamanın parlamento seçim tartışmalarına çekeceği için sonunda rafa kaldırıldı. Faraday House, 1911’de Kadınların Vergi Direniş Birliği’ne (WTRL) katıldıktan sonra vergilerini ödemediği için tazminat arayan icra memurları tarafından da basıldı.

“Prenses Sophia büyüleyici ve önemli bir şahsiyetti, ancak ölümünden sonraki on yıllar boyunca hikayesi hiç bilinmiyordu. Son yıllarda kendisine olan ilginin artmasından memnunum. English Heritage Küratöryel Direktörü Anna Eavis, “English Heritage, mavi plaketimizin, onun önde gelen kadın oy hakkı kampanyacılarının panteonunda sağlam bir şekilde yer edinmesine yardımcı olacağını umuyor” dedi.

Duleep Singh, 1854’te gençken İngiltere’ye sürgün edilen Maharaja Ranjit Singh’in oğlu ve varisi olan Pencap’ın son Maharaja’sıydı. Britanya İmparatorluğu’na karşı eleştirel bir tavır geliştirene kadar Kraliçe Victoria ile yakın bir bağ kurdu.

Kraliçe, onun isteği üzerine kızı Sophia’nın vaftiz annesi olmayı kabul etti ve aileyi, babasıyla ilişkisi bozulsa bile hayatının geri kalanında Faraday evini kullanmaya bıraktı.

Sophia, yaşamı boyunca Hindistan ile güçlü bir bağ sürdürdü ve külleri 1949’da kız kardeşi Bamba tarafından Hindistan’a getirildi.