Jammu ve Keşmir, NTA ile öğrenci giriş sınavı merkezlerinin endişelerini üstleniyor

Amazon

New member
Ulusal Test Kurumu’nun (NTA) Birlik Bölgesi (UT) dışındaki lisans öğrencilerine CUET (Ortak Üniversite Giriş Sınavı) merkezleri tahsis etmesine yönelik tepkilerin ardından, Jammu ve Keşmir hükümeti Perşembe günü konuyu ajansla görüştüğünü söyledi.

Jammu ve Keşmir hükümeti NTA’ya öğrencilerin UT dışındaki giriş sınav merkezlerine atanacağını yazdı. (HT dosyası)

Yüksek Öğrenimden Sorumlu Özel Sekreter Ravi Shankar, HT’ye bölümün sorunun farkında olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Biz bunun farkındayız ve üzerinde çalışıyoruz. Konu, Yönetim Kurulları aracılığıyla ilgili mercilerle görüşülecektir.”

Jammu ve Keşmir, bu yıl UT’deki çeşitli lisans kurslarına kabul için CUET’i seçti. Ancak Punjab ve Haryana’daki merkezleri atandıktan sonra binlerce öğrenci ve veli ihtiyaç sahibi oldu. Sınavların 21 Mayıs’ta başlaması planlanıyor.

Kolej müdürü Yasmeen Ashai, NTA’nın UT’de biri Jammu’da ve diğeri Srinagar’da olmak üzere iki merkez belirlediğini söyledi. Punjab, Haryana ve diğer eyaletlerde merkezleri kurulan birçok öğrenci olduğunu söyledi.

Ashai, “Ajans ayrıntıları paylaşmadığı için bu öğrencilerin bir listesine sahip değiliz, ancak NTA’nın müdürüyle görüştük ve ayrıca ajansa resmi bir mektup yazma sürecindeyiz” dedi.

NTA müdürünün sınava giren daha fazla sayıda öğrenciyi gördüğünü söyledi – ülke çapında yaklaşık 14 lakh. “Öğrencilerimizin sınav için uzun mesafeler kat etmesi mümkün değil dedim. Öğrencilerimizden biri bana Gantoor’u AP’de bir sınav merkezi olarak listeleyen kabul mektubunu gönderdi. Bazı öğrencilerden Haryana ve Pencap’a gelmeleri istendi” dedi.

Ashai, “NTA direktörü özellikle kız öğrenciler için bazı önlemler sözü verdi, ancak acilen tüm öğrenciler için yardım çağrısında bulunduk” dedi.

Bu arada öğrenciler Çarşamba günü Srinagar ve çevre ilçelerdeki merkezleri seçtiklerini ancak çok uzaktaki merkezlere atandıklarını söyleyerek kararı protesto ettiler.

Ulusal Konferans Başkanı Farooq Abdullah, konuyu Eğitim Bakanlığı ile gündeme getireceğini söylerken, büyük siyasi partilerin liderleri de vadi ve Jammu’da merkezler kurulması çağrısında bulundu.

“Öğrenciler fakir ailelerden geliyor ve dışarı çıkmayı göze alamıyorlar. Merkezleri Jammu veya Srinagar’da olmalı” dedi.

Bu arada Hindistan Komünist Partisi (Marksist) lideri MY Tarigami, yoksul öğrencilerin yol masraflarını karşılayacak durumda olmadığını söyleyerek Vali Yardımcısı (KG) Manoj Sinha’ya müdahale etmesi için çağrıda bulundu. Apni Partisi lideri Altaf Buhari, adaletsiz dağıtımın öğrenciler arasında endişelere yol açtığını söyledi.

“Merkezinin adı J&K’den alınan uzak köylerden Srinagar’a zar zor parası olan bir öğrenci hayal edin; Bir öğrenci olan Azad Hussain, eserini yazmak için oraya gidebilir mi?” dedi.

Jammu ve Keşmir Öğrenci Birliği de müdahale etmeleri için Birlik Eğitim Bakanı Dharmendra Pradhan ve LG Manoj Sinha’ya mektup yazdı.

“Öğrenciler UT dışındaki merkezlere atandı. Derneğin ulusal başkanı Nasir Khuehami, “Bu, artık sınava girmek için uzun mesafeler kat etmek zorunda kalmanın ek yüküyle karşı karşıya olan bu hevesli öğrenciler için önemli bir rahatsızlığa ve hayal kırıklığına neden oldu” dedi.

Bu yıl Jammu & Kashmir ve Jharkhand’dan Ortak Üniversite Giriş Sınavı’nın (CUET) lisans bölümü için başvuranlarda beklenmedik bir artış, Ulusal Sınav Kurumu’nun (NTA) bu eyaletlerde yeterli sayıda merkez kurmak için çabalamasına neden oldu. final sınav tarihini ülke çapında 6 Haziran’a kadar uzatın.

Sınav başlangıçta 21-31 Mayıs olarak planlanmıştı.

Konuyu bilen NTA yetkililerine göre, geçen yıl yaklaşık 990.000 öğrenciye kıyasla bu yıl yaklaşık 1,5 milyon öğrenci ulusal ortak giriş sınavına başvurdu.

Yetkililere göre, bu yıl J&K’den 87.309 öğrenci, geçen yılki sayının (13.021) altı katından fazla sınava başvurdu.