Kharar Koleji’nde yabancılar tarafından düzenlenen kılıçlı saldırıda iki öğrenci yaralandı

Amazon

New member
Bir öğrenci, Cuma gecesi Kharar’daki Doaba Koleji’nde bir grup görgü tanığı öğrenciye kılıçla saldırdıktan sonra kendini kurtarmak için birinci kattan atlayarak bıçaklandı ve bir başkası bacağını kırdı.

Kendilerini kurtarmak için koşan üniversite öğrencilerini kovalayan saldırganlar güvenlik kameralarına yansıdı. (HT)

Kolejdeki zayıf güvenlik, akşamın erken saatlerinde düzenlenen bir veda partisinde bir tartışma nedeniyle öğrencilere saldırmak için keskin uçlu silahlarla donanmış en az 26 adam binaya girdiğinde ortaya çıktı.

Güvenlik kameraları tarafından kaydedilen saldırıdan bir gün sonra polis, adı Harmanjot Singh Billa olan yalnızca bir sanığı tutuklayabildi.

Her ikisi de Keşmirli olan iki ciddi şekilde yaralanan öğrenci Irshad Ahmad Khan ve Faidar Rasool’un yanı sıra birkaç kişi de hafif yaralandı. Yaralı öğrenciler, üniversitede BBA, B Pharma ve Medical Science Liaison derecelerini alıyorlar.

Polise göre, bir grup öğrencinin tanıdığı bazı yabancılar araziye girdiğinde, giden üçüncü sınıf öğrencileri için bir veda partisi Cuma gecesi üniversitede yapılıyordu.

Polis, yabancıların sahnede dans eden bazı öğrencilerle tartışmaya başladığını söyledi. Ayrıca, bir öğrenci ile öğretmen arasında hararetli bir tartışma, tartışma başlatan diğer öğrenci grubu tarafından pek iyi karşılanmadı, ancak kontrol altına alındı.

“Daha sonra bazı öğrenciler yurt yemekhanesinde yemek yerken, maskeli 26 kişilik bir grup tarafından kılıç, sopa ve diğer keskin uçlu silahlarla saldırıya uğradı. Irshad, biri kafasına olmak üzere birden fazla bıçak yarası alırken, Faidar kendini kurtarmak için kantinin birinci katından atlarken bacağını kırdı. Diğer birkaç öğrenci saldırıda hafif yaralandı ancak kaçmayı başardı. Saldırganlar sonunda siteden kaçtı. Bir polis memuru, Keşmirli öğrencilere yönelik özel bir saldırı değildi” dedi.

Yaralılar, yerel sivil hastaneye kaldırılarak hafif yaralanan öğrencilere ilk müdahalenin yapıldığı ve İrşad ile Faidar’ın tedavilerinin sürdüğü öğrenildi.

“Partide dans ediyorduk ki etrafımızdaki adamlar bizi itmeye başladı ve bu bir tartışmaya yol açtı. Daha sonra yemekhanede yemek yerken dışarıdan suç ortaklarını getirip üzerimize saldırdılar. Kılıç ve diğer silahlarla üniversite kampüsünü nasıl işgal etmeyi başardıklarına şaşırdım” dedi.

Faidar, “Bize saldırdıklarında yaklaşık sekiz öğrenci yemek yiyordu. Açıkça bizi öldürmek istediler. Saldırıdan kaçmak için zemin kattan atladım ve sonrasında yürüyemedim. Yardım için bağırmama rağmen, hiçbir bekçi ya da çalışan yardım almak için gelmedi. Arkadaşlarımız bizi kurtardı.”

Yaralı öğrenciler, ev yönetiminin kanlar içinde kalmasına rağmen İrşad’ı hastaneye götürmek için araç düzenlemesinin uzun sürdüğünü söylediler. Dışarıdan gelenlerin, özellikle de silahlı olanların üniversite alanlarına nasıl girebildikleri konusunda bir polis soruşturması çağrısında bulundular.

Sadar Kharar Polis Karakolu Karakol Memuru (SHO) Bhagatveer, polisin yabancı olan bir zanlıyı tutukladığını ve kaçan herkesi tutuklamak için baskınlar yapıldığını söyledi. Karakolda 26 sanık hakkında cinayete teşebbüs ve isyan davası kaydedildi.

Kharar’daki Khuni Majra Politeknik Koleji’nde 30’dan fazla yabancının Hosteller’a keskin uçlu silahlarla saldırmasının ardından 23 Şubat’ta benzer bir saldırıda bir öğrencinin küçük parmağı kopmuştu.

Yine saldırı, akşam saatlerinde izin verilen saatlerde üniversite bahçesine giren bazı yabancılar ile pansiyon çalışanları arasında çıkan tartışmanın ardından geldi.

Yaralı öğrenci, kopan parmağını yeniden takmak için Chandigarh, PGIMER’de ameliyat olmuştu.