Kripto para birimine yatırım yapmak isteyen Chandigarh muhasebecisi siber dolandırıcılığa ₹ 1,33 lakh kaybetti

Amazon

New member
Salı günü polis, kimliği belirsiz bir kişiyi bir kasaba halkını dolandırmakla suçladı. ₹Kripto para birimlerine yatırım yapma bahanesiyle 1.33 lakh.

Chandigarh sakinine, hesabında az miktarda kazanç elde ettikten sonra bazı Instagram kimliklerini takip etmek de dahil olmak üzere kolay para kazanması için bazı görevler verildi. (Sahne)

Sektör 30-B’den bir muhasebeci olan 24 yaşındaki şikayetçi Rajat Sharma, 1 Nisan’da telefonunda yarı zamanlı bir iş teklifi içeren bir WhatsApp mesajı aldı. Linke tıkladığında “Cerin” adlı bir Telegram kimliği açıldı. .

Kurbana, bazı Instagram kimliklerini takip etmek de dahil olmak üzere kolay para kazanması için bazı görevler verildi ve ardından hesabında küçük bir miktar kâr elde etti.

Daha sonra kripto para birimlerinde işlem yapmayı ve yatırım yapmayı öğrendi. Dolandırıcılar, onu bir Telegram grubuna ekledi ve onunla bir kripto para birimi bağlantısı paylaştı.

“Önce yatırım yaptım ₹2.000 ve kar elde etti ₹682. Tekrar yatırım yaptım ₹9.000 ve sonra ₹28.000 ve alınan ₹46.121, kar dahil. Sonra benden yatırım yapmamı istediler. ₹98.000 ama bunu yapmayı reddettim. Bana karşı yasal işlem yapmakla tehdit ettiler, ardından kefaleti tamamen ödedim. ₹Hesaplarında 1.33 lakh, ”dedi şikayetçi.

Sharma’nın da kefaletle serbest bırakılması istendi ₹1.68 lakh ancak dolandırıldığını anlayınca inkar etti ve Sektör 17 Siber Polis Karakoluna haber verdi.

Şikayeti sonucunda, Hindistan Ceza Kanunu’nun (IPC) 419 (Kimlik Hırsızlığı Yoluyla Dolandırıcılık), 420 (Dolandırıcılık) ve 120-B (Suç Komplosu) Maddeleri kapsamında bir dava kaydedilmiştir.

Bir sakin daha siber dolandırıcılığın kurbanı oldu

Bir başka siber dolandırıcılık vakasında da bir kasabalı dolandırıldı. ₹23.990, kurbandan kredi kartının yıllık ücretlerinden feragat etmesi için bir bağlantıya tıklamasını isteyen sahte bir arayanın tuzağına düştükten sonra.

Sektör 56’dan 27 yaşındaki şikayetçi Manohar Thapa, 18 Mayıs’ta Ankit Mishra adlı bir kişiden WhatsApp’ında gönderilen bir bağlantıya tıklayıp durdurmasını isteyen bir telefon aldığını söyledi. ₹RBL kredi kartının yıllık 750 ücreti.

“Tamam düğmesine tıkladığımda, genel olarak ₹Banka hesabımdan 23.990 çekildi” dedi Thapa şikayetinde.

IPC Bölümleri 419, 420 ve 120-B kapsamında bir şikayette bulunulmuştur.