Spice of Life: Hayaller takdir edilemeyecek kadar büyük, gerçekleştirilemeyecek kadar küçüktür.

Amazon

New member
Bir şehirli kız için Londra neyse, Himaşal Pradeş’teki bir köyde doğup büyüyen Chandigarh da benim için oydu. City Beautiful’a ilk ziyaretim, yıllar önce okul tatilimiz sırasında, kız kardeşim ve ben kasabada takılmak gibi gizli bir nedenle teyzemizle buluşmak için gönülsüzce yeşil ışık yaktığımız zamandı.

Evliliğimin uzun süredir değer verdiğim rüyamı dile getirmeme izin vermesi için daha uzun yıllar beklemem gerekti. (HT dosyası)

Paradoksal bir şekilde, iffetli hostesimiz ergenlik durumumuz sayesinde bizi bir haftalığına evine kilitledi. Şehri kendi yolumuzla keşfetme hayalimizle birinci kareye geri gönderildik. O zamanlar Tanrı’nın daha iyi planları olduğunu bilmiyordum.

Evliliğimin uzun zamandır değer verdiğim rüyamı kocamın önünde dile getirmeme izin vermesi için daha uzun yıllar bekledim. İronik bir şekilde, benim “büyük” dileğim ona çok “küçük” geldi. Daha önce hiç bir alışveriş merkezine gitmediğimi veya sinema salonlarında bir film izlemediğimi paylaştığımda içten bir kahkahaya dönüşen bastırılmış bir gülümseme ortaya çıkardı.

Chandigarh’a yaptığımız ziyarette etrafı gezmeye kendimizi kaptırdık; Titizlikle bakılan gül bahçesini ve karmaşık bir şekilde oyulmuş kaya bahçesini ziyaret ettim, Sukhna Gölü boyunca keyifle dolaştım ve şapır şupur sokak yemeklerini yedim, ama heyecanla beklediğim tek şey, Murphy kanunundan kaçınmak için matineye gitmekti. Uzun zamandır beklenen an, alışveriş merkezinin sensörle çalışan ön kapılarının kayarak açılmasıyla geldi ve beni yüksek profilli müşterilerin ve şık mağazaların ışıltılı dünyasına adım atmam için asil bir şekilde karşıladı.

İnsanların yürüyen merdivenleri televizyonda kullanmasını izlemek, ayaklarımın sürekli ayağımı kaybedip yüzüme düşme korkusuyla sonsuz merdiven döngüsüne inmesi neredeyse imkansız hale gelene kadar basit bir egzersiz gibi görünmesini sağladı. Kocamın elini tutmama rağmen, birçok ziyaretçinin kafasını karıştıran bir çığlık attım. Neyse ki dengemi geri kazandım.

Sonra, en üst kata çıkmak için bilerek bir asansöre binmek zorunda kaldım, çünkü muhteşem partnerim yeni başlayanlar tarafından öğrenilmesi gereken temel yapılması ve yapılmaması gereken şeyleri anlattı, bu da kulağıma hoş bir müzik geldi. Etrafımızdaki her şey ürkütücü bir şekilde yabancıydı, hatta bir yer göstericinin biletlerimizi ikiye bölüp bize yerlerimize kadar eşlik etmesi gibi basit bir görev bile. Kısa süre sonra ışıklar ekranı aydınlatmak için söndü. Yüzüm de zifiri karanlık salonda fark edilmemek için geniş, sofistike bir gülümsemeyle aydınlandı.

Daha sonra, göz alıcı ürünler üzerindeki fahiş etiketler, inanılmaz sinema deneyimimi azalttı; sonunda vicdanımda suçluluk. Ortağım, şakacı bir şekilde beni pahalı eşyalara göz atmaya zorlamadan önce, öncelikle düz cepli burjuvalar için türetilen bir terim olan vitrin alışverişini önerdi.

Sonunda lezzetli burgerleri yerken yolumuza devam ettik ve çocukluk hayalim olan City Beautiful’i keşfetme hayalimi gerçekleştirmeme yardım ettiğiniz için içten minnettarlığımı ifade ettim. “Cep dostu bir rüyayı beslediğiniz için size çok minnettar olmayı tercih ederim,” diye cevap geldi, bu sadece kocamın tutumlu mizacını ortaya çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda bize umursamadan yüksek sesle gülme şansı verdi.

[email protected]

(Yazar, Himaşal Pradeş’teki Gagret’te bir devlet öğretmenidir. )