Wildbuzz: Sözler yakar, sanat ruhu yakar

Amazon

New member
Bathindalı genç bir sanatçı olan Gurpreet, buğday anızlarının yakılmasının neden olduğu ekolojik cehennemi protesto etmek için çarpıcı bir tablo yarattı. Yandaki bir anız tarlasının ateşe verilmesi nedeniyle Jhuggi’de işçi sınıfından bir çocuğun ölümü, hassas sanatçıyı derinden yaraladı. Masum, ağlayan bir çocuğun görüntüsü, Gurpreet’in sanat eserinin ana sembolü haline geldi ve gelecek nesiller için gelecek karanlığın habercisi oldu.

Bathindalı genç bir sanatçı olan Gurpreet, buğday anızlarının yakılmasının neden olduğu ekolojik cehennemi protesto etmek için çarpıcı bir tablo yarattı. (HT fotoğrafı)

Anız dumanının karanlık girdaplarında ölüm perileri gibi uluyan, yanmış evlerinin üzerinde dönen kuşların sefaleti, hıçkıra hıçkıra ağlayan mültecilerin ve toplu katliamların sefaletini anımsatıyordu. Gurpreet, Guru Nanak Dev’in ileri görüşlü ekolojik mesajlarına dikkat çekerek, çiftçileri tarım dostu böcekler, gölge ağaçları ve besleyici, ceviz benzeri topraktaki nem kayıpları hakkında düşünmeye çağırdı.

Gurpreet, resmini eleştirmenlerinin ilgisini çeken sert sözlerle tamamladı. Gurpartap Singh tarafından Punjabi dilinden tercüme edilen Gurpreet şunları yazdı: “Kardeşler, benim tarımla doğrudan bir bağlantım yok, yine de çiftçilerin yanında yer aldım ve hükümete şiddetle karşı çıktım.” Ancak, çiftlik yangınları hakkında fikrimi ifade ettiğimde , birçok insan beni medeniyetsiz bir dille taciz etti. Bazıları, eğer fabrika sahipleri kirliliğe neden olabiliyorsa ve sokaklarda başıboş hayvanlar varsa, çiftçilerin de anız yakmaya hakkı olduğunu savundu.”

“Lütfen kendi kusurlarınızı gizlemek için başkalarının kusurlarına dikkat çekmeyin. Fabrikalar tarlaları süren bir traktör gibi duman yayar. Ama kirliliğe neden olan fabrikalara cezalar var. Bazen para cezaları verilir, ancak genellikle bozuk sistemler faillerin gitmesine izin verir. Gurpreet, süt üretmeyi bıraktıklarında veya sakat kaldıklarında sığırlarından vazgeçen mandıra çiftçilerinin kendileridir” dedi.

Gurpreet, bir sanatçının ruhuna dokunan sözlerle sözlerini bitirdi: “Susmamak gibi bir huyum var; Açıklama çağrısı yapmak benim görevim. Durumu kurtarın (ey piyonlar), top sizin!”

Thapli Ormanı'nda genç bir Kızılderili monitör kertenkelesini öldüren dişi Hintli silindir.  (HT)

Thapli Ormanı’nda genç bir Kızılderili monitör kertenkelesini öldüren dişi Hintli silindir. (HT)

Tüm savaşların anası

Farelerin ve insanların en iyi planları çoğu zaman ters gidebilir. Ancak doğa, kaderin garip bir cilvesiyle, mahzun ruh için hoş bir sürpriz sağlayabilir.

Chandigarh’dan hevesli bir doğa bilimci ve vahşi yaşam fotoğrafçısı olan Jatinder Vijh, diğer kuşların yuvalarına ustalıkla yumurtlamak için Hindistan’a uçan Afrika’dan bir göçmen olan esrarengiz Alaca Guguk’un gelişini not etmek için Thapli Ormanı’na (Panchkula) seyahat etmişti. Vijh’in yaşadığı ilk hayal kırıklığı, yağmurun başlaması ve eve dönmesiydi. Ama Thapli’deki bir arkadaşından havanın açıldığına dair bir telefon aldı.

Vijh oturup guguk kuşu yolculuğunun katlandığı tekrarlanan talihsizliklerden pişmanlık duyduğunda unutulmaz bir olay meydana geldi: “İçgüdülerim bana bir sürprizle karşı karşıya olduğumu söylediği için Thapli’ye geri döndüm. Hala guguk kuşunu arıyorum, küçük bir tepeyi bir tümsekle çıktım. Kaydım ve düştüm. Yorgundum çünkü gücüm artık tükenmişti ve ayağa kalkmak istemiyordum. Orada on beş dakika hiç kıpırdamadan otururken, bir ağacın tepesinde parlak renkli bir Neelkanth gördüm. Silindir tıslayan, tehditkar bir sesle aşağı uçtu ve tüneğe geri döndü. Silindirin o ağaçtaki bir delikte yuvası vardı. Devasa bir Bengal monitörü (Goh) ağaca tırmandı ve silindir tehdidi caydırmaya çalıştı.”

“Kuşatılmış scooter durumu tersine çevirdi. Çalıların arasına uçtu ve bir kargaşa çıktı. Scooter tüneğe geri döndü ve gagasında bir Goh yavrusu vardı. Hava akrobasisiyle tanınan ve bir tanrıyı kovalayan bir scooter hiç görmemiştim. Gözlerinde kararlı bir katil bakışı olan silindir, küçük Goh’u yedi. Dişi, her annenin yapacağı gibi civcivlerini kurtarmak için her şeyi yapar. Anneler savaşında merdane, rakibinin yavrularını öldürerek galip gelmişti. Küçüğünü kaybeden yetişkin Goh’a üzüldüm. Anne Goh geri çekildi ve gözden kayboldu. Vijh, “Gücümü geri kazandım ve benzersiz bir fotoğraf ve heyecan verici bir karşılaşmanın gözlemiyle uzaklaştım” dedi.

[email protected]