Yağmura rağmen seçmenlerin %59’u Shimla MC anketlerinde oy kullanma haklarını kullanıyor

Amazon

New member
Seçmenlerin %58,66’sı yeni Shimla Belediye Organını (MC) seçmek için olumsuz hava koşullarına göğüs gerdi, ancak seçimler sağanaklar arasında yavaş başladı.

Bhattakuufer’deki Shimla MC seçimleri için oy kullanan bir grup kadın. (Deepak Sansta/HT)

Toplam 49.760 erkek seçmenin 29.504’ü sandık başına gitti ve bu oran %59,29’du. Bu rakam kadın seçmenler için de benzerdi, 44.160 seçmenin 25.881’i, kayıtlı seçmenlerin %58,6’sı oy haklarını kullanıyor.

Başbakan Sukhvinder Singh, eşi Kamlesh ve iki kızıyla birlikte Orta Tibet Okulu Chotta Shimla’daki oy kullanma kabininde oy kullandı. Naduan’dan Vidhan Sabha’ya gelmeden önce üç kez Chotta Shimla topluluk meclis üyesi olarak görev yapan Sukhu, yol boyunca esnafla buluşup okulun hemen dışındaki tezgahta çay içerek duygusal bir bağ kurdu.

Kendisine Eğitim Bakanları Rohit Thakur ve Neeraj Nayyar Chamba ile Milletvekili Neeraj Nayyar’ın yanı sıra yakın bir danışman olan Kongre adayı Surrender Chauhan eşlik etti.

Sukhu, gençliğini “Eskiden duvarlara posterlerimi asan bir adama sesimi vermek bir zevk,” diye hatırlıyor. “Arkadaşlarımla alışverişe giderdim.

Bu arada eski Birlik Bakanı Anand Sharma, oylarını memleketi Bharari’de kullandı.

Bu arada Bharatiya Janata Partisi (BJP), Kongre liderlerinin oylarıyla ilgili ciddi sorular gündeme getirdi. Eski Kentsel Kalkınma Bakanı ve dört kez milletvekili Suresh Bhardwaj, “Sukhu, Naduan seçimlerine de itiraz etti, öyleyse neden şimdi Shimla için oy kullansın ki,” dedi.

BJP, Chotta Shimla topluluğunda kullanılan Elektronik Oylama Makinelerini (EVM) de sorguladı. Muhalefet lideri ve eski CM Jai Ram Thakur hakkında konuşurken, “Ne pahasına olursa olsun seçimi kazanmak için Kongre şimdi holiganlığa başvurdu” dedi.

Thakur, Chotta Shimla ve Kangnadhar bölgelerinde usulsüzlükler olduğunu iddia ederek, “Konuyu Eyalet Seçim Komiseri ile şahsen görüştüm ve yanıtını bekliyorum” dedi.

Bu arada BJP Başkanı Rajeev Bindal, Eyalet Seçim Komisyonu’nun ilçelerden birinde değişen aday sıralamasını gösterdiği iddia edilen web sitesinin ekran görüntüsünü paylaştı.

Bu arada Shimla Komiser Yardımcısı Aditya Negi seçim hakkında şunları söyledi: “Genel olarak seçim barışçıl geçti, istenmeyen şiddet olayları olmadı. Yağmur sabah saatlerinde anketleri yavaşlattı, ancak akşam saatlerinde arttı.”

102 aday yarışıyor. Shimla’daki 34 ilçede 93.920 kayıtlı seçmen var.

• YAZAR HAKKINDA

Gaurav Bisht, bilimpark.com.tr’nin Himachal bürosunun başında. Hill State siyasetini ve kitleleri etkileyen diğer konuları ele alıyor.
    …ayrıntılı olarak görün